Zadaniem fizjoterapii pediatrycznej jest pomoc najmłodszym pacjentom. Dzięki wcześnie postawionej diagnozie możliwe staje się szybkie wprowadzenie odpowiedniej terapii, co umożliwia dalszy prawidłowy rozwój dziecka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych latach życia rzutuje na cały okres dorastania i dojrzewania.
Stawiamy na nawiązanie serdecznej relacji z dzieckiem i stworzenie przyjaznej atmosfery. Chcemy, żeby każdy nasz mały pacjent wiedział, że to on jest najważniejszy w całym procesie terapeutycznym, a jego potrzeby są dla nas istotne.
Aby terapia w pediatrii była skuteczna, istotne jest znalezienie unikalnego podejścia do każdego dziecka, które umożliwi zrozumienie jego specyficznych potrzeb – zarówno zdrowotnych, jak i dotyczących odpowiedniego doboru metod leczenia. Kluczem do szybkiej poprawy zdrowia dziecka jest wczesna wizyta. Duże znaczenie ma szybkie postawienie diagnozy, co pozwoli ocenić czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogłyby zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Dzięki temu rehabilitacja może rozpocząć się odpowiednio wcześnie. Wizytę rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu oraz celowanej diagnostyki. Bardzo ważna dla fizjoterapeuty dziecięcego jest również analiza zachowania dziecka. Zależy nam na tym, żeby zarówno rodzice, jak i dziecko, byli świadomi natury i możliwych konsekwencji swojego problemu, tak aby uruchomić motywację do współdziałania z fizjoterapeutą pediatrycznym. Następnie dobieramy odpowiednią terapię oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, dążąc do jak najwyższej skuteczności. Na zakończenie współpracy wprowadzamy działania profilaktyczne oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia, dostosowane do potrzeb pacjenta.
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz dokonywana jest szczegółowa ocena problemu pacjenta. Fizjoterapeuta dziecięcy zwraca szczególną uwagę na odczucia rodziców. Naszym nadrzędnym celem jest dojście do przyczyny problemu i zrozumienie mechanizmu jego powstawania. Jeżeli pacjent miał wcześniej wykonane badania dodatkowe to terapeuta dokonuje analizy wyników i porównuje je z objawami funkcjonalnymi. W przypadku dzieci z bardziej złożoną historią leczenia istotne dla nas jest również to, by lekarz stał się członkiem zespołu interdyscyplinarnego.
Warto skonsultować każdą rzecz, która Cię niepokoi. W rehabilitacji niemowląt bardzo istotny jest również spokój i komfort psychiczny rodzica. Specjaliści z dziedziny fizjoterapii dzieci pomogą Ci zadbać o prawidłowy rozwój.
Fizjoterapię pediatryczną można podzielić na fizjoterapię niemowląt i fizjoterapię dzieci starszych. W pierwszym przypadku najczęściej rodzice udają się do specjalisty, żeby sprawdzić rozwój dziecka lub poradzić sobie z objawami takimi jak: kolki czy wzmożone napięcie mięśniowe. U starszych dzieci z kolei, rodzice chcą skonsultować występowanie wad postawy przede wszystkim w obrębie kręgosłupa i kończyn dolnych.
Wczesna interwencja fizjoterapeutyczna u dzieci niesie ze sobą ogromne korzyści. Obejmuje ona nie tylko oczywiste zalety, takie jak zmniejszenie bólu i poprawa fizycznego oraz psychicznego samopoczucia, ale także korekcję postawy, ukierunkowanie prawidłowego rozwoju, zapobieganie trwałym zmianom w narządzie ruchu, a także wzmacnianie zdolności motorycznych i wpływ na osiągnięcia w różnych dyscyplinach sportowych.
Podczas pierwszej konsultacji ustalamy, z jakimi trudnościami zmaga się dziecko, a następnie dobieramy odpowiednią terapię, która pomaga zredukować ból i poprawić komfort małego pacjenta. Terapia jest wspomagana specjalnie dobranymi ćwiczeniami, które wspierają proces leczenia. Czas trwania terapii zależy od stopnia nasilenia problemu, z którym dziecko do nas trafia, początkowego poziomu bólu oraz zaangażowania w wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Częstotliwość wizyt jest ustalana indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości dziecka. Indywidualne podejście, współpraca oraz skuteczna komunikacja między terapeutą a dzieckiem i jego opiekunami pozwala osiągnąć szybkie i oczekiwane rezultaty.
Ćwiczenia są starannie dobierane do potrzeb dziecka oraz rodzaju trudności, z którymi się zmaga. Ważne jest, aby były wykonywane codziennie, co pozwala mózgowi dziecka szybciej tworzyć nowe ścieżki neuronalne, wspierając tym samym rozwój pamięci mięśniowej i wprowadzanie prawidłowych funkcji ruchowych. Z naszej strony staramy się wplatać te ćwiczenia w zabawę, aby były dla dziecka atrakcyjne, a w wielu przypadkach możliwe do wykonania nawet podczas codziennych czynności, jak spacer, zabawa czy podróż samochodem.
Czy muszę mieć skierowanie fizjoterapeuty pediatrycznego? Czy wizyta powinna być poprzedzona wizytą u innego specjalisty?
Nie, do wizyty u fizjoterapeuty nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Możesz samodzielnie umówić niemowlę, starsze dziecko czy nastolatka na wizytę do fizjoterapeuty pediatrycznego. Jeżeli będzie taka potrzeba, to fizjoterapeuta po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania może poprosić o dalsze skonsultowanie się z ortopedą, neurologiem, logopedą lub innym specjalistą.
Czy wizyta u fizjoterapeuty pediatrycznego boli?
Każdy przypadek jest inny i zależy od rodzaju zaburzenia, z którym zgłasza się do nas dziecko, oraz od tego, jaką terapię jest w stanie zaakceptować. Niektóre dzieci dobrze reagują na metody, które mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem lub delikatnym bólem. Jednak to fizjoterapeuta musi ocenić, czy takie podejście jest odpowiednie, czy lepiej poszukać łagodniejszych alternatyw. Najważniejsze jest, aby mały pacjent czuł się bezpiecznie i miał świadomość, że w każdej chwili może wyrazić sprzeciw wobec terapii, jeśli nie czuje się komfortowo. Jeśli podczas sesji dziecko odczuje, że ból jest zbyt intensywny, natychmiast zmieniamy technikę pracy, obszar, na którym się koncentrujemy, lub wspólnie szukamy sposobu, by zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Jesteśmy tu dla dziecka i jego rodzica i priorytetem jest ich komfort oraz dobre samopoczucie.
3. Czy dziecko wymagające fizjoterapii skazane jest na ćwiczenia korekcyjne do końca życia?
W większości przypadków nie. Ćwiczenia korekcyjne lub ukierunkowane na konkretne dysfunkcje narządu ruchu wykonuje się zazwyczaj przez określony czas, aż do osiągnięcia prawidłowego stanu, lub tak dobrego, jaki jest możliwy dla danej osoby. Niemniej jednak, zawsze zachęcamy pacjentów, aby nawet po zakończeniu terapii nie rezygnowali z aktywności fizycznej. Regularny ruch jest kluczowy dla utrzymania zdrowia i sprawności, dlatego warto zaszczepiać w dzieciach potrzebę systematycznych ćwiczeń, nawet jeśli nie są już one związane z konkretną dysfunkcją.
4. Czy dziecko które rozpocznie wizyty fizjoterapeutyczne jest już skazane na terapię do końca życia?
Absolutnie nie! Wczesna interwencja pozwala nam zapobiegać poważnym i trwałym zmianom w układzie ruchu, które mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Fizjoterapia dziecięca ma na celu przywracanie prawidłowych wzorców ruchowych, korygowanie asymetrii oraz zapobieganie złym nawykom postawy. Po rozwiązaniu problemu często umawiamy się z rodzicami na wizyty kontrolne co kilka miesięcy, a w późniejszych latach zazwyczaj raz do roku, aby monitorować postępy i utrzymać dobre wyniki.
Cennik usług fizjoterapii pediatrycznej | |
---|---|
Pierwsza wizyta | 160 zł |
Kolejna wizyta | 150 zł |