Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się zaburzeniami mięśni dna miednicy oraz dysfunkcjami narządów znajdujących się w obrębie miednicy mniejszej. Profilaktyka tej dziedziny koncentruje się na nauce ochrony mięśni dna miednicy przed przeciążeniami dnia codziennego, wprowadzeniu prawidłowych nawyków oraz eliminacji szkodliwych przyzwyczajeń.

Oferujemy pomoc w takich problemach jak:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • Zaburzenia oddawania stolca
  • Obniżenie narządów rodnych
  • Ból w obrębie miednicy mniejszej
  • Ból kości ogonowej
  • Rozejście mięśnia prostego brzucha
  • Brak czucia okolicy brzucha
  • Endometrioza
  • Ból podczas współżycia
  • Blizny po nacięciu krocza i/lub blizny po cesarskim cięciu
  • Rozejście spojenia łonowego
  • Bolesne miesiączki
  • Hemoroidy
  • Operacje ginekologiczne
  • Napięcie mięśni dna miednicy mniejszej
  • Osłabienie zwieracza odbytu i obniżenie odbytnicy
  • problemy w czasie ciąży i po porodzie siłami natury lub cesarskim cięciu
  • ból spojenia łonowego
  • obniżenie narządu rodnego
  • bóle okolicy kości krzyżowej oraz ból w obrębie miednicy mniejszej

Kładziemy duży nacisk na budowanie komfortowej, bezpiecznej i przyjaznej atmosfery dla pacjentek. Pragniemy, aby każda z kobiet czuła się zrozumiana i zaopiekowana, a jej cele terapeutyczne były dla nas najważniejsze. Każda Kobieta jest wyjątkowa, tak jak nasze podejście.

Fundamenty naszej pracy czyli kluczowe elementy skutecznej terapii

Aby fizjoterapia uroginekologiczna była skuteczna najważniejsze jest prawidłowe podejście do problemu, które pozwoli zrozumieć specyficzne potrzeby zdrowotne, dobrać odpowiednie metody leczenia i ustalić cele terapeutyczne. Wizytę rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu oraz dokładnej diagnostyki. Następnie dobieramy odpowiednią terapię, dążąc do jak najwyższej skuteczności. Zależy nam na tym, aby pacjentka była świadoma podejmowanych kroków terapeutycznych oraz konsekwencji z nich wynikających tak, aby poprzez wzajemną współpracę pacjent-fizjoterapeuta osiągnąć możliwe najlepsze efekty terapii. Na zakończenie współpracy wprowadzamy działania profilaktyczne oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia, które są dostosowane do potrzeb i możliwości pacjentki.

Jak wygląda pierwsza wizyta? Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz dokonywana jest szczegółowa diagnostyka funkcjonalna pacjentki. W celu szczegółowej oceny tkanek miękkich (np. mięśni) dna miednicy, za zgodą pacjentki, fizjoterapeutka bada palpacyjnie wewnętrzne tkanki (łac. per vaginam – badanie przezpochwowe). Badanie przeprowadzane jest w intymnych i komfortowych warunkach dla pacjentki. Naszym nadrzędnym celem jest dojście do przyczyny występującego problemu i zrozumienie mechanizmu jego powstawania. Jeżeli pacjentka miała wcześniej wykonane badania dodatkowe to terapeuta dokonuje analizy wyników i porównuje je z objawami funkcjonalnymi.

Oferujemy pomoc w takich problemach jak:

  • Podczas kaszlu/kichania czujesz niekontrolowany wyciek moczu
  • Bóle miesiączkowe wykluczają Cię z życia codziennego
  • Masz bliznę po cesarskim cięciu, nacięciu/pęknięciu krocza, która swędzi, piecze lub ciągnie
  • Masz zdiagnozowane obniżenie narządów miednicy mniejszej i szukasz pomocy
  • Chcesz przygotować swoje ciało do porodu siłami natury lub cięcia cesarskiego
  • Szukasz wsparcia dla swojego ciała w czasie połogu
  • Masz rozejście mięśni prostych brzucha
  • Jesteś w ciąży i masz rozejście spojenia łonowego lub inne dolegliwości bólowe
  • Dużo dźwigasz lub ćwiczysz siłowo i chcesz nauczyć się bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów
  • Masz zdiagnozowaną endometriozę lub adenomiozę i szukasz dodatkowego leczenia
  • Towarzyszy Ci uczucie luzu w pochwie
  • Martwisz się o kondycję mięśni dna miednicy
  • Czujesz ból w miednicy mniejszej
  • Jesteś w II trymestrze ciąży lub III trymestrze ciąży

Z jakimi problemami kobieta najczęściej zgłasza się do fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna dedykowana jest kobietom w ciąży, po porodzie, a także tym, które zmagają się z problemami urologicznymi i ginekologicznymi. Optymalnym momentem na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego w trakcie ciąży jest II trymestr. Dzięki temu można wdrożyć działania profilaktyczne, przeciwbólowe oraz przygotować ciało do porodu, co może ułatwić jego przebieg. Po porodzie fizjoterapia skupia się na pracy z blizną, mięśniami brzucha oraz pracy w obrębie mięśni dna miednicy. W przypadku problemów uroginekologicznych, takich jak nietrzymanie moczu, fizjoterapeuta uroginekologiczny ocenia funkcjonowanie mięśni dna miednicy i dobiera odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Korzyści z terapii fizjoterapeutycznej dla kobiet

Fizjoterapia uroginekologiczna przynosi kobietom wiele korzyści. Obejmuje nie tylko oczywiste zalety, takie jak redukcja bólu i poprawa komfortu fizycznego oraz psychicznego, ale również wprowadza bezpieczne wzorce ruchowe i właściwe nawyki toaletowe. Dodatkowo, zapobiega dysfunkcjom mięśni dna miednicy i usprawnia działanie mięśni dna miednicy, co wpływa na poprawę jakości codziennego funkcjonowania kobiet na różnych etapach ich życia.

Przebieg terapii uroginekologicznej

Podczas pierwszej konsultacji uroginekologicznej dokładnie analizujemy problemy, z jakimi zmaga się pacjentka, aby dobrać odpowiednią terapię, która złagodzi dolegliwości bólowe i poprawi komfort życia. Proces leczenia wspierany jest odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, które wzmacniają mięśnie dna miednicy oraz wspomagają regenerację organizmu. Czas trwania terapii zależy od stopnia zaawansowania problemu, poziomu dyskomfortu na początku terapii oraz systematyczności w wykonywaniu zaleconych ćwiczeń. Częstotliwość wizyt ustalana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i możliwości pacjentki. Kluczowe znaczenie ma indywidualne podejście, współpraca oraz skuteczna komunikacja między terapeutą a pacjentką, co pozwala na osiągnięcie szybkich i zadowalających rezultatów.

Jak wyglądają ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla kobiet w okresie ciąży, po porodzie i z problemami uroginekologicznymi?

Ćwiczenia są starannie dobierane do potrzeb kobiet w ciąży, po porodzie oraz tych z problemami uroginekologicznymi, z uwzględnieniem specyfiki trudności, z którymi się zmagają. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń, pozwala na efektywne wzmocnienie mięśni dna miednicy, mięśni stabilizujących, poprawę postawy ciała oraz złagodzenie dolegliwości bólowych. Kluczowe jest wspieranie pamięci mięśniowej i przywracanie prawidłowych funkcji ciała. Staramy się, aby ćwiczenia były łatwe do wplecenia w codzienne życie, np. podczas spacerów, pielęgnacji dziecka czy innych codziennych czynności, co ułatwia ich systematyczne wykonywanie i zwiększa skuteczność terapii.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy na każdej wizycie wykonywane jest badanie wewnętrzne?

Nie, badanie wewnętrzne jest wykonywane w momencie, kiedy fizjoterapeuta uzna to za konieczne, a pacjentka wyrazi na nie zgodę. Badanie wewnętrzne umożliwia ocenę tkanek dna miednicy, które może, ale nie musi okazać się pomocne w doborze odpowiedniej metody leczenia. Każdy przypadek jest inny, dlatego dopiero podczas wizyty można stwierdzić czy wykonanie takiego badania jest konieczne. Pamiętaj, że zawsze możesz przerwać badanie, jeżeli w którymś momencie poczujesz się niekomfortowo.

  1. Czy będąc w ciąży warto udać się na wizytę kontrolną do fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Tak, wizyta kontrolna u fizjoterapeutki uroginekologicznej w ciąży jest wskazana, ponieważ pomaga zapobiegać dolegliwościom bólowym, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i może mieć wpływ na przebieg porodu. Podczas wizyty pacjentka dostaje odpowiednie zalecenia oraz wskazówki dotyczące przygotowania ciała do porodu zarówno naturalnego jak i do cięcia cesarskiego.

  1. Kiedy warto wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie?

Czas po porodzie jest dość intensywny, dlatego daj sobie czas i przestrzeń na regenerację. Jeżeli będziesz chciała sprawdzić stan swoich mięśni warto przyjść na wizytę między 4. a 6. Tygodniem po porodzie, chyba że wcześniej będą wskazania takie jak ból czy obrzęk. Podczas wizyty poporodowej fizjoterapeuta uroginekologiczny oceni napięcie mięśni dna miednicy, mięśni brzucha, sprawdzi napięcie tkanek oraz przeanalizuje bieżące dolegliwości m.in w obrębie narządów rodnych. Na podstawie badania dobierze odpowiednią terapię i zaleci działania profilaktyczne, wspierające Twoje zdrowie.

Przeczytaj opinie na temat naszych usług:

Cennik

UsługaCena
Fizjoterapia ortopedyczna200 zł
Fizjoterapia stomatologiczna220 zł
Fizjoterapia uroginekologiczna200 zł
Fizjoterapia dziecięca170-190 zł
Hirudoterapia220 zł

Specjaliści zajmujący się wybraną usługą:

Karolina Sławatycka

Fizjoterapia uroginekologiczna

Monika Porosa

Fizjoterapia uroginekologiczna