Dietetyka onkologiczna

Odpowiedni sposób odżywiania jest niezwykle istotny w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Polskie i międzynarodowe towarzystwa naukowe wyraźnie podkreślają, że opieka dietetyczna zalecana jest każdemu pacjentowi z rozpoznaniem nowotworu złośliwego i powinna być rutynowym elementem leczenia.


Zaleca się korzystanie z opieki dietetycznej na każdym etapie leczenia, od momentu postawienia diagnozy, przez fazę aktywnego leczenia, aż po jego zakończenie.


Zmiana diety jest pomocna w utrzymaniu masy ciała, wzmocnieniu organizmu i minimalizowaniu efektów ubocznych leczenia, takich jak mdłości, osłabienie, zaparcia, biegunki czy niedokrwistość.

Kiedy warto się zgłosić do dietetyka onkologicznego?

  • najlepiej już w momencie postawienia diagnozy, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie żywieniowe do leczenia,
  • w okresie radio- lub chemioterapii, w celu łagodzenia dokuczliwych skutków terapii,
  • w okresie okołooperacyjnym, najlepiej jeszcze zabiegiem,
  • w czasie hormonoterapii, kiedy to istnieje ryzyko przyrostu masy ciała,
  • po zakończeniu leczenia w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby

Podczas pierwszej wizyty specjalista zbiera dokładny wywiad medyczny i żywieniowy (warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną i aktualne wyniki badań). Następnie oceniany jest stan odżywienia  pacjenta (w tym analiza składu ciała) oraz wspólnie ustalane cele współpracy.

Podstawowe zalecenia dietetyczne przekazywane są jeszcze na pierwszej wizycie, kolejne (bardziej szczegółowe, w wydrukowanej formie) na kolejnych wizytach. Spotkania ze specjalistą planowane są co około 4 tygodnie. Ich celem jest ocena zmiany stanu odżywienia i modyfikacja zaleceń, które różnią się na poszczególnych etapach choroby. Pacjent onkologiczny powinien regularnie korzystać ze wsparcia dietetyka, niemniej liczba wizyt jest różna, ustalana zgodnie z potrzebami i możliwościami chorego.

Współpraca z dietetykiem może pomóc poprawić wyniki leczenia, zminimalizować efekty uboczne terapii i poprawić jakość życia. Nie można zapomnieć także, że spokojna rozmowa ze specjalistą rozwieje wszystkie wątpliwości zdezorientowanego pacjenta związane z jego codzienną dietą, suplementacją czy sprzecznymi informacjami, znalezionych w różnych źródłach.

Cennik usług dietetycznych

Cennik wizyt dietetycznych
pierwsza wizyta190 – 220 zł – cena zależy od wybranego specjalisty

W cenie pierwszej wizyty: wywiad żywieniowo-medyczny, analiza składu ciała, analiza wyników badań i dokumentacji medycznej pacjenta, zalecenia dot. dalszych badań/konsultacji lekarskich, indywidualne zalecenia żywieniowe, ewentualnie suplementacja

kolejne wizyty 160 – 180 zł – cena zależy od wybranego specjalisty

W cenie kolejnej wizyty: ocena postępów i realizacji zaleceń, modyfikacja zaleceń, plan zmiany nawyków, przykładowe przepisy, analiza składu ciała

analiza składu ciała80 zł
jadłospis 7-dniowy cena ustalana indywidualnie przez dietetyka, w zależności od rodzaju
wybranej diety
PAKIET MIESIĘCZNY SIBO/IMO (1 WIZYTA + KONTAKT MAILOWY)350 zł

Zawiera wszystko to, co podczas pierwszej wizyty, dobranie odpowiedniego
sposobu leczenia żywieniowego i suplementacji, edukacja na temat stosowania dobranego
sposobu żywienia i czasu stosowania diety, przykładowe przepisy, kontakt mailowy 1 x
tygodniowo (4 maile w miesiącu).
Do zrealizowania u dietetyk Pauliny Smoczyńskiej.

PAKIET KOMPLEKSOWA OPIEKA (3 WIZYTY W NIŻSZEJ CENIE480 zł

Możliwość wykupienia po odbyciu pierwszej wizyty konsultacyjnej, zawiera 3 wizyty kontynuacyjne, do zrealizowania w przeciągu 6 tygodni u dietetyk Magdaleny
Warchoł.

Specjaliści zajmujący się wybraną usługą: