Dietetyka onkologiczna

Odpowiedni sposób odżywiania jest niezwykle istotny w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Polskie i międzynarodowe towarzystwa naukowe wyraźnie podkreślają, że opieka dietetyczna zalecana jest każdemu pacjentowi z rozpoznaniem nowotworu złośliwego i powinna być rutynowym elementem leczenia.


Zaleca się korzystanie z opieki dietetycznej na każdym etapie leczenia, od momentu postawienia diagnozy, przez fazę aktywnego leczenia, aż po jego zakończenie.


Zmiana diety jest pomocna w utrzymaniu masy ciała, wzmocnieniu organizmu i minimalizowaniu efektów ubocznych leczenia, takich jak mdłości, osłabienie, zaparcia, biegunki czy niedokrwistość.

Kiedy warto się zgłosić do dietetyka onkologicznego?

  • najlepiej już w momencie postawienia diagnozy, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie żywieniowe do leczenia,
  • w okresie radio- lub chemioterapii, w celu łagodzenia dokuczliwych skutków terapii,
  • w okresie okołooperacyjnym, najlepiej jeszcze zabiegiem,
  • w czasie hormonoterapii, kiedy to istnieje ryzyko przyrostu masy ciała,
  • po zakończeniu leczenia w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby

Podczas pierwszej wizyty specjalista zbiera dokładny wywiad medyczny i żywieniowy (warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną i aktualne wyniki badań). Następnie oceniany jest stan odżywienia  pacjenta (w tym analiza składu ciała) oraz wspólnie ustalane cele współpracy.

Podstawowe zalecenia dietetyczne przekazywane są jeszcze na pierwszej wizycie, kolejne (bardziej szczegółowe, w wydrukowanej formie) na kolejnych wizytach. Spotkania ze specjalistą planowane są co około 4 tygodnie. Ich celem jest ocena zmiany stanu odżywienia i modyfikacja zaleceń, które różnią się na poszczególnych etapach choroby. Pacjent onkologiczny powinien regularnie korzystać ze wsparcia dietetyka, niemniej liczba wizyt jest różna, ustalana zgodnie z potrzebami i możliwościami chorego.

Współpraca z dietetykiem może pomóc poprawić wyniki leczenia, zminimalizować efekty uboczne terapii i poprawić jakość życia. Nie można zapomnieć także, że spokojna rozmowa ze specjalistą rozwieje wszystkie wątpliwości zdezorientowanego pacjenta związane z jego codzienną dietą, suplementacją czy sprzecznymi informacjami, znalezionych w różnych źródłach.

Cennik

Cennik wizyt dietetycznych
pierwsza wizyta 190 – 220 zł *cena zależy od wybranego specjalisty
kolejne wizyty 160 – 180 zł * cena zależy od wybranego specjalisty
jadłospis 7-dniowy 120 – 250 zł **cena zależy od rodzaju diety np. w chorobach, w redukcji masy ciała
analiza składu ciała80 zł
Pakiety miesięczne
pakiet SIBO/IMO350 zł
nadwaga/otyłość u dzieci350 zł
pakiet motywacja i wsparcie450 zł
Pakiety 3-miesięczne
pakiet motywacja i wsparcie850 zł

Specjaliści zajmujący się wybraną usługą: