Logopedia dorosłych

LOGOPEDIA jest dziedziną, która dotyczy mowy, wszystkich jej aspektów, a w szczególności zaburzeń mowy u osób w każdym wieku – od narodzin, po wiek senioralny. Logopeda zajmuje się rozpoznawaniem zaburzeń mowy oraz analizą sprawności poznawczych, językowych, komunikacyjnych, a także percepcyjnych i realizacyjnych, niezbędnych w prowadzeniu terapii.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Konsultacje dorosłych:

 • z wadą wymowy,
 • prowadzonych stomatologicznie/ortodontycznie/logopedycznie dla wsparcia ww leczenia,
 • z dysfunkcjami w obrębie jamy ustnej np. nieprawidłowe połykania, ustny tor oddechowy czy parafunkcjami np. bruksizm,
 •  z podejrzeniem ankyloglosii (skrócenia wędzidełka języka), skrócenia wędzidełka wargi górnej/dolnej, policzków.

 

Terapię logopedyczną dorosłych w zakresie:

 • korekcji wady wymowy,
 • poprawy nieprawidłowych funkcji w sferze orofacjalnej,
 • przygotowania oraz opieki pozabiegowej po korekcie wędzidełka języka wargi górnej/dolnej, policzków.

Stawiamy na nawiązanie dobrej relacji i przyjaznej atmosfery. Nie chcemy byś czuł, że terapia jest nieprzyjemnym obowiązkiem.

Kluczowe elementy skutecznej terapii

Kluczem do sukcesu jest współpraca! Logopeda jest jedynie i aż instrukcją obsługi dla pacjenta. Bez Twojej determinacji i chęci powymienia niepasujących śrubek nie damy rady niczego zbudować. Ze swojej strony postaramy się zrobić wszystko co w naszej mocy by tego samozaparcia Tobie nie zabrakło.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz dokonujemy oceny miofunkcjonalnej – naszym nadrzędnym celem jest dojście do przyczyny powstałych i utrwalanych przez lata dysfunkcji w obrębie jamy ustnej (choć w przypadku osób dorosłych bardzo często dojście do clue problemu jest utrudnione ze względu na – no właśnie – wiek).

Nie obędzie się również bez badania palpacyjnego jamy ustnej, mięśni wyrazowych twarzy, sprawdzenia postawy ciała czy funkcji oddechowych, artykulacji.  

Udaj się do logopedy, gdy:

 • rozpoczynasz lub leczysz się ortodontycznie/protetycznie/stomatologicznie – prawidłowa pozycja spoczynkowa języka, warg, żuchwy oraz prawidłowe połykanie, gryzienie i żucie wspierają leczenie ortodontyczne i gwarantują długotrwałe efekty,
 • przygotowujesz się do zabiegu ortognatycznego – logopeda ortognatyczny to jeden z członków zespołu opiekującego się pacjentem ortognatycznym. Poprzez pracę na funkcjach języka (połykanie, pozycja spoczynkowa) i oddechu wspiera leczenie pacjentów przygotowujących się do zabiegów ortognatycznych.
 • masz trudności z obróbką pokarmu, jesz długo, męczysz się podczas jedzenia,
 • zgrzytasz zębami, zaciskasz zęby,
 • zauważasz ustny tor oddechowy, otwartą jamę ustną podczas snu i codziennych czynności, pojawia się u Ciebie chrapanie,
 • posiadasz trudności artykulacyjne.

Z jakimi problemami dorośli najczęściej zgłaszają się do logopedy?

Najczęściej naszymi pacjentami są osoby przed, w trakcie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego czy protetycznego lub po ich zakończeniu. Są to osoby borykające się z nieprawidłowymi funkcjami w obrębie jamy ustnej, parafunkcjami (np. bruksizm), zaburzonymi funkcjami oddechowymi i zazwyczaj wadą wymowy. 

Korzyści z terapii logopedycznej dla dorosłych

Wbrew pozorom korzyści z terapii może być bardzo wiele. Od  najbardziej oczywistych czyli poprawy w zakresie oddychania, połykania, żucia, wymowy, postawy ciała po poprawę samopoczucia psychicznego, poprawy w aspekcie życia seksualnego, poprawy komfortu spania u osób chrapiących czy tak prozaicznego jak połykanie tabletek.

Przebieg terapii logopedycznej u dorosłych

Podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego ustalamy z jakimi trudnościami boryka się pacjent, a następnie wybieramy celowane ćwiczenia, które pomogą osiągnąć pacjentowi prawidłowy przebieg funkcji w obrębie jamy ustnej. 

Czas trwania terapii jest uzależniony od trudności pacjenta oraz od zaangażowania w wykonywane ćwiczenia. 

Częstotliwość spotkań jest ustalana na bieżąco w porozumieniu z pacjentem, biorą pod uwagę możliwości pacjenta. Zindywidualizowane podejście, współpraca i komunikacja na linii terapeuta-pacjent pozwala na osiągnięcie szybkich i oczekiwanych efektów.

Jak wyglądają ćwiczenia logopedyczne dla dorosłych?

Ćwiczenia dobrane są konkretnie pod pacjenta i rodzaj trudności z jakimi się boryka. Niezbędne jest codzienne ich wykonywanie, by mózg jak najszybciej wypracował nowe drogi neuronalne,  a co za tym idzie pamięć mięśniową, tak by nowa – prawidłowa funkcja, mogła jak najszybciej zaistnieć. Ze swojej strony staramy się dobrać ćwiczenia tak, by w większości przypadków mogły być wykonywane nawet w trakcie jazdy samochodem, spaceru, pracy.  

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy muszę mieć skierowanie do logopedy lub do neurologopedy?

Nie, do wizyty u logopedy lub neurologopedy nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Możesz samodzielnie umówić się na konsultację, jeśli uważasz, że masz trudności z mową, językiem czy innymi aspektami komunikacji. 

 

2. Czy z wad wymowy się wyrasta?

W przypadku osób dorosłych, trudności z mową nie ustępują bez specjalistycznego wsparcia logopedycznego. Terapia logopedyczna jest efektywną metodą korygowania wad wymowy u osób w każdym wieku.

 

3. Czy z bezdechem sennym mogę zgłosić się do logopedy?

Tak, logopedia może być pomocna w leczeniu bezdechu sennego, szczególnie w przypadkach związanych z problemami mięśniowymi i strukturalnymi górnych dróg oddechowych. Ćwiczenia logopedyczne mogą pomóc wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za oddychanie i prawidłową artykulację, co może poprawić objawy bezdechu.

Cennik

Cennik usług neurologopedycznych
Pierwsza wizyta200 – 250 zł
Kolejna wizyta130 – 150 zł

Specjaliści zajmujący się wybraną usługą: