LOGOPEDIA jest dziedziną, która dotyczy mowy, wszystkich jej aspektów, a w szczególności zaburzeń mowy u osób w każdym wieku – od narodzin, po wiek senioralny. Logopeda zajmuje się rozpoznawaniem zaburzeń mowy oraz analizą sprawności poznawczych, językowych, komunikacyjnych, a także percepcyjnych i realizacyjnych, niezbędnych w prowadzeniu terapii.
Konsultacje dorosłych:
Terapię logopedyczną dorosłych w zakresie:
Stawiamy na nawiązanie dobrej relacji i przyjaznej atmosfery. Nie chcemy byś czuł, że terapia jest nieprzyjemnym obowiązkiem.
Kluczem do sukcesu jest współpraca! Logopeda jest jedynie i aż instrukcją obsługi dla pacjenta. Bez Twojej determinacji i chęci powymienia niepasujących śrubek nie damy rady niczego zbudować. Ze swojej strony postaramy się zrobić wszystko co w naszej mocy by tego samozaparcia Tobie nie zabrakło.
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz dokonujemy oceny miofunkcjonalnej – naszym nadrzędnym celem jest dojście do przyczyny powstałych i utrwalanych przez lata dysfunkcji w obrębie jamy ustnej (choć w przypadku osób dorosłych bardzo często dojście do clue problemu jest utrudnione ze względu na – no właśnie – wiek).
Nie obędzie się również bez badania palpacyjnego jamy ustnej, mięśni wyrazowych twarzy, sprawdzenia postawy ciała czy funkcji oddechowych, artykulacji.
Najczęściej naszymi pacjentami są osoby przed, w trakcie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego czy protetycznego lub po ich zakończeniu. Są to osoby borykające się z nieprawidłowymi funkcjami w obrębie jamy ustnej, parafunkcjami (np. bruksizm), zaburzonymi funkcjami oddechowymi i zazwyczaj wadą wymowy.
Wbrew pozorom korzyści z terapii może być bardzo wiele. Od najbardziej oczywistych czyli poprawy w zakresie oddychania, połykania, żucia, wymowy, postawy ciała po poprawę samopoczucia psychicznego, poprawy w aspekcie życia seksualnego, poprawy komfortu spania u osób chrapiących czy tak prozaicznego jak połykanie tabletek.
Podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego ustalamy z jakimi trudnościami boryka się pacjent, a następnie wybieramy celowane ćwiczenia, które pomogą osiągnąć pacjentowi prawidłowy przebieg funkcji w obrębie jamy ustnej.
Czas trwania terapii jest uzależniony od trudności pacjenta oraz od zaangażowania w wykonywane ćwiczenia.
Częstotliwość spotkań jest ustalana na bieżąco w porozumieniu z pacjentem, biorą pod uwagę możliwości pacjenta. Zindywidualizowane podejście, współpraca i komunikacja na linii terapeuta-pacjent pozwala na osiągnięcie szybkich i oczekiwanych efektów.
Ćwiczenia dobrane są konkretnie pod pacjenta i rodzaj trudności z jakimi się boryka. Niezbędne jest codzienne ich wykonywanie, by mózg jak najszybciej wypracował nowe drogi neuronalne, a co za tym idzie pamięć mięśniową, tak by nowa – prawidłowa funkcja, mogła jak najszybciej zaistnieć. Ze swojej strony staramy się dobrać ćwiczenia tak, by w większości przypadków mogły być wykonywane nawet w trakcie jazdy samochodem, spaceru, pracy.
1. Czy muszę mieć skierowanie do logopedy lub do neurologopedy?
Nie, do wizyty u logopedy lub neurologopedy nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Możesz samodzielnie umówić się na konsultację, jeśli uważasz, że masz trudności z mową, językiem czy innymi aspektami komunikacji.
2. Czy z wad wymowy się wyrasta?
W przypadku osób dorosłych, trudności z mową nie ustępują bez specjalistycznego wsparcia logopedycznego. Terapia logopedyczna jest efektywną metodą korygowania wad wymowy u osób w każdym wieku.
3. Czy z bezdechem sennym mogę zgłosić się do logopedy?
Tak, logopedia może być pomocna w leczeniu bezdechu sennego, szczególnie w przypadkach związanych z problemami mięśniowymi i strukturalnymi górnych dróg oddechowych. Ćwiczenia logopedyczne mogą pomóc wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za oddychanie i prawidłową artykulację, co może poprawić objawy bezdechu.
Cennik usług neurologopedycznych | |
---|---|
Pierwsza wizyta | 200 – 250 zł |
Kolejna wizyta | 130 – 150 zł |